Zielona herbata

Zielona herbata – właściwości:

Zielona herbata 

Bogata w antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki*, dzięki czemu zielona herbata przeciwdziała:

 • starzeniu się komórek organizmu
 • tworzeniu się płytki miażdżycowej
 • chorobom autoimmunologicznym
 • reumatoidalnemu zapaleniu stawów
 • czy chorobom neurodegeneracyjnym

Wykazano, że zielona herbata może zmniejszyć:

 • ryzyko zachorowań na raka piersi u kobiet nawet o 90%.
 • ma właściwości stymulujące działanie układu immunologicznego, co zmniejsza ilość zachorowań na sezonowe przeziębienia
 • zmniejsza rozwój chorób autoimmunologicznych, które doskwierają znacznej części populacji
 • posiada działanie przeciwzapalne, znajdujące zastosowanie w szczególności w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej.

W innych badaniach stwierdzono, że już po 2 tygodniach spożywania 4 szklanek zielonej herbaty dziennie, bez jednoczesnej zmiany diety, można zauważyć zmniejszenie

 • rozkurczowego i skurczowego ciśnienia krwi,
 • zmniejszenie stężenia całkowitego cholesterolu,
 • redukcję tkanki tłuszczowej i spadek masy ciała.

Udowodniono też, że spożywanie wyciągu z zielonej herbaty połączone z umiarkowaną aktywnością fizyczną zwiększa spalenie tkanki tłuszczowej oraz poprawia wrażliwość na insulinę i tolerancję glukozy.

Z kolei w doświadczeniach laboratoryjnych przeprowadzonych na myszach, wykazano hamujący wpływ przeciwutleniaczy zielonej herbaty na degenerację komórek mózgowych u zwierząt cierpiących na choroby Parkinsona i Alzheimera.

Zielona herbata – historia  i parzenie

Zielona herbata i jej cudowne właściwości były znane w Azji już ponad 4,000 lat temu. Jest wykonywana z liści Camellia sinesis, które w procesie obróbki przeszły przez minimalną oksydację (czyli utlenienie). Stosowana była przez wieki w Azji, szczególnie w Chinach, jako środek pomagający kontrolować krwawienia, leczyć rany, regulować temperaturę ciała i poziom cukru we krwi, poprawiać pracę serca, zmniejszać efekty uboczne spożycia alkoholu, zmniejszać pragnienie, zapobiegać zmęczeniu, poprawiać działanie pęcherza moczowego, stymulować mózg.

Wielość odmian herbaty zielonej jest wynikiem różnych warunków uprawy roślin oraz odmiennych sposobów jej produkcji. Uzyskane w ten sposób herbaty zielone przygotowuje się do spożycia poprzez parzenie liści w temperaturze od 61 do 87 st. C przez około 30 sekund do 3 minut. Parzenie liści w temperaturze zbyt wysokiej lub trwające zbyt długo powoduje utratę smaku i zmianę właściwości. Zasadniczo wyselekcjonowane zielone herbaty o wysokiej jakości parzy się dłużej i w wodzie o niższej temperaturze, natomiast herbaty niższej jakości – krócej w wodzie o wyższej temperaturze. Z liści zielonej herbaty lepszej jakości można uzyskać wywar zalewając ten sam susz nawet 2-3krotnie.

*Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki, które posiadają niesparowane elektrony, dzięki czemu wykazują one wysoką reaktywność chemiczną. W komórkach są one najczęściej ubocznym produktem oddychania i reagują z DNA, przyczyniając się do powstawania mutacji, oraz składnikami błon biologicznych, co jest uważane za jeden z mechanizmów prowadzących do starzenia się organizmu.

Badania opublikowane w „The Journal of the American Chemistry Society” potwierdzały, że zielona herbata zawiera substancje z grupy katechin1, które pełnią funkcję tak zwanych zmiataczy wolnych rodników. Katechiny wyłapują wolne rodniki i wiążąc się z nimi, zapobiegają ich szkodliwemu dzianiu w organizmie.

1 . Katechny znajdują się również w winie oraz niektórych owocach i warzywach.

Please follow and like us:

4 Responses

 1. Krzysztof 26/02/2013 / 11:50

  Zdrowie, zdrowiem, ale zielona herbata jest pyszna. Już dla samego jej smaku warto sięgnąć po dobre, liściaste zielone herbaty.

 2. Marek 30/11/2012 / 08:24

  Zielona herbata to naprawdę świetny pomysł zwłaszcza o tej porze roku. Polecam wypróbować oryginalne japońskie herbaty link

 3. Magda 02/09/2012 / 10:10

  Zielona herbata naprawdę korzystnie wpływa na zdrowie, ja staram się pić co najmniej jedną filiżankę tej herbaty dziennie. Ciekawy artykuł – pozdrawiam.

 4. Zielona herbata 04/06/2012 / 22:50

  Ja polecam pić zieloną herbatę każdego dnia. Uwielbiam jej zapach i smak i wiem, że doskonale wpływa na moje zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.