Żółty nalot na języku

żółty nalot na języku

Jaki język jest, każdy widzi, chciało by się rzec. Ten (nie)zwykły narząd, który znajduje się w jamie ustnej, składa się min. z mięśni, czy brodawek w błonie śluzowej. To właśnie te brodawki odpowiedzialne są za charakterystyczną szorstkość powierzchni języka. Wszelkie zmiany na niej zachodzące, związane np. z pojawianiem się nalotu w jakimś kolorze, tak jak i wszelkie zmiany wielkości języka etc. mogą zdradzać, że w naszym organizmie dzieje się coś, kolokwialnie mówiąc, nie tak. Warto obserwować swój język, by móc szybko zorientować się, że zaczyna się, w naszym ciele, rozwijać jakaś choroba. Masz żółty nalot na języku? Sprawdź co może oznaczać i jak z tym walczyć.

Żółty nalot na języku- przyczyny

Czego objawem jest żółty nalot na języku dowiesz się z ebooka:
Naloty, zmiany i choroby języka!
Znajdziesz w nim również wszystkie sposoby na walkę z tą przypadłością oraz zapobieganie jej w przyszłości. Od dziś, Ty i Twoi bliscy będziecie mieć pełną kontrolę nad swoim zdrowiem.

eBook

Żółty nalot na języku może być objawem problemów z pęcherzykiem żółciowym, czy wątrobą (sprawdź: jak oczyścić wątrobę), zapalenia żołądka, refluksu dwunastnico- żołądkowego etc. Ponieważ sygnalizuje możliwość zakażenia się Helicobacter pylori, jest, czy raczej powinien być, z pewnością, sygnałem alarmowym.
Zarówno żółty, jak i np. szary, czy brązowy nalot na języku, świadczyć może też o awitaminozie. Często pojawia się również w przypadku długotrwałego leczenia antybiotykami.
Zdarza się, że żółty nalot na języku pojawia się na językach nałogowych palaczy. Jeśli jego przyczyną nie jest ani żadna z wymienionych dolegliwości, ani upodobanie do wyrobów tytoniowych, warto zastanowić się nad tym, czy, po prostu, prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej.

Żółty nalot na języku, a dieta

O ile gruby biały nalot na języku świadczyć może o wychłodzeniu organizmu, na skutek którego doszło do spowolnienia metabolizmu, to żółty nalot na języku sygnalizuje coś odwrotnego- przegrzanie organizmu. Zdarza się tak czasami, gdy używamy zbyt wielu ostrych przypraw, czy pijemy duże ilości kawy, gdyż przyspieszają one przemianę materii.
Poza tym, w kuchniach orientalnych występują przyprawy, jak np. kurkuma, które mają silne właściwości barwiące. Ich nadużywanie, abstrahując już od ich wpływu na metabolizm, może powodować pojawienie się żółtego nalotu na języku, czy zębach. Zanim więc wpadniemy w panikę, że z naszym układem pokarmowym jest coś nie w porządku, przypomnijmy sobie, co jedliśmy na obiad.

Żółty nalot na języku – zagrożenia

Jak było już wspomniane, jedną z przyczyn pojawienia się żółtego nalotu na języku jest przewlekła infekcja Helicobacter pylori. O ile nalot sam w sobie, niepowiązany z żadnymi dolegliwościami zdrowotnymi, to może nic estetycznego, ale nie byłby niczym groźnym, o tyle pojawiający się w związku z taką infekcją powinien, wręcz natychmiast, zmusić nas do działania.
Helicobacter pylori, czyli bakteria zaliczana do pałeczek, może być przyczyną wielu poważnych dolegliwości, czy chorób, jak np.:

  • wrzody żołądka
  • gastropatia, czyli zapalenie śluzówki
  • wrzody dwunastnicy
  • rak żołądka
  • chłoniak błony śluzowej żołądka
  • rak wątrobowokomórkowy

Warto jest więc szybko taką infekcję wyleczyć, by nie doprowadzić do tego typu komplikacji. By zdiagnozować zakażenie Helicobacter pylori przeprowadza się gastroskopię, lub, co jest metodą zdecydowanie mniej inwazyjną, badanie śliny, krwi, kału, czy moczu.

Żółty nalot na języku- co robić?

Podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć, by zadecydować o sposobie pozbycia się żółtego nalotu z naszego języka, jest odnalezienie konkretnej przyczyny jego pojawienia się. Warto pamiętać, że tylko taki utrzymujący się dłuższy czas, a nie np. kilka godzin po posiłku, świadczy o jakimkolwiek zagrożeniu. Trzeba więc podchodzić do temat rozsądnie, gdyż można zacząć martwić się zbyt szybko, niż jest to tego warte. Jeśli jednak nalot nie ustępuje, a jego występowanie połączone jest np. z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zaleci najbardziej stosowne do sytuacji badania.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.