Żonglowanie- daj wycisk szarym komórkom!

żonglowanie

Podstawowymi składnikami ośrodkowego układu nerwowego są substancja (istota) biała oraz szara.
Substancja biała, która składa się głównie z lipidów (to właśnie tłuszczowi zawdzięcza swoja nazwę), odpowiada głównie za proces uczenia się. Szara natomiast- za ruch i czucie. Im lepiej rozwinięte obie istoty, tym efektywniejsza praca mózgu. Okazuje się, że nie jesteśmy skazani na konkretną objętość ani jednej, ani drugiej, ale możemy mieć na nią duży wpływ. A co za tym idzie, rozwijać swoje kompetencje, efektywniej się uczyć etc. A to wszystko przy okazji wspaniałej zabawy.

Żonglowanie, a praca mózgu

Jakkolwiek zabawnie może to, w pierwszej chwili, zabrzmieć, żonglowanie ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu oraz wszystkie umiejętności, które wiążą się z jego pracą.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego stwierdził, że żonglowanie tylko trzema piłeczkami zwiększa objętość istoty białej mózgu (czyli, przypomnijmy, tej, która odpowiedzialna jest za efektywność nauki) o 5%. Ma również korzystny wpływ na istotę szarą, ale obie te substancje rozwijają się niezależnie i nie można jednoznacznie oszacować wzrostu tej drugiej. Fakt faktem, wszyscy badani ochotnicy, którzy uczyli się żonglować, poprawili swą kondycję psychofizyczną i koncentrację.
Co ważne to fakt, że nie tylko nauczenie się profesjonalnego żonglowania daje efekty, ale wystarczą tylko próby, nauka, ćwiczenia. Pozytywny wpływ na pracę mózgu naukowcy zauważyli nie tylko u osób, które osiągnęły pożądane rezultaty jeśli chodzi o samą sprawną żonglerkę, ale u wszystkich badanych. Co więcej, po miesięcznej przerwie w żonglowaniu (po zakończeniu eksperymentu) okazało się, że ilość istot białej i szarej nie powróciła do stanu poprzedniego (tej drugiej nawet wzrosła jeszcze bardziej).
Naukowcy zastanawiają się już, jak włączyć żonglowanie do regularnych terapii osób z uszkodzeniami mózgu. Świadczy to o faktycznie pozytywnym działaniu tej aktywności na ośrodkowy układ nerwowy. Może żonglowanie poradzi sobie z tym, z czym nie radzi sobie współczesna, nadzwyczaj rozwinięta medycyna?

Jak zacząć?

Żonglowanie jest świetną zabawą i treningiem dla naszych szarych komórek. Wydaje się trudne do opanowania, ale odrobina cierpliwości wystarczy, by osiągnąć zadziwiające efekty. I to nie tylko jeśli chodzi o umiejętność samego łapania i podrzucania piłeczek, ale o poprawę sprawności naszego mózgu. Jak twierdzą naukowcy, wystarczy tylko 15 minut dziennie tego typu zabawy.
Żonglowanie jest odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie ma żadnych przeciwwskazań, które sugerowałyby, że nie należy go próbować. Polecam go wszystkim, którzy chcą zrobić coś dla siebie i, przy okazji, dobrze się bawić. Badania nad wpływem żonglowania na mózg jednoznacznie stwierdziły, iż mylnym było dotychczas lansowane twierdzenie, że rozwój mózgu jest możliwy tylko w dzieciństwie.

Podsumowanie

Żonglowanie ma dobry wpływ na:

 • koordynację ruchowo- wzrokową
 • poprawienie refleksu
 • umiejętność utrzymywania równowagi
 • synchronizację pracy obu półkul mózgowych
 • utrzymanie poprawnej postawy ciała
 • wyrobienie w sobie poczucia rytmu
 • osiąganie lepszych wyników w nauce
 • poprawę koncentracji
 • podzielność uwagi

źródło zdjęcia

Please follow and like us:

2 Responses

 1. Ada 17/10/2015 / 14:11

  Poszukuję badań dotyczących wpływu żonglowania na synchronizację półkul. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Potrzebuję ich do pracy magisterskiej. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.